Projelerimiz

Sabahattin Zaim Kütüphanesi ve Kitaplık Projeleri/ Kosova-Prizren

Sabahattin Zaim Kütüphanesi ve Kitaplık Projeleri/ Kosova-Prizren

 

Hedef Kitle

Kosovada yaşayan Türkler, Kosova halkı

Projenin Amacı

Kosova Sabahattin Zaim Kütüphanesi ve Kitaplık Projeleri, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ile Sosyal Akıl Derneği bünyesinde 365 gün kitap bağışı alan “Sosyal Kütüphane Projesi” kapsamında ortaklaşa hayata geçirilen bir projedir. Sosyal Kütüphane Projesi, 365 gün kitap kabul eden ve 365 gün kitap gönderen bir sosyal sorumluluk projesidir. Proje kapsamında; bir çok cezaevlerinde, askeri kurum ve kuruluşlarda ve dezavantajlı yerlerde kitaplık kurulması çalışmaları yapılmaktadır. Bu proje kapsamında bir alt projedir.

Neler Yapıldı?

Kosova Sabahattin Zaim Kütüphanesi ve Kitaplık Projeleri kapsamında, Kosova Prizren’de, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi öncülüğünde tüm donanımı ile tamamı Türkçe kaynaklardan oluşan bir kütüphane kurulmuştur. Proje kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi kitap temini konusunda destek sağlamıştır.TİKA ise teknoloji desteği sağlamıştır.

 

Sonuç

Projede; İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Sosyal Gençlik Kulübü, Sinema Kulübü ve Sosyal Akıl Derneği iş birliği yapmıştır. Projeye; “Hocaların Hocası” unvanına sahip Prof. Dr. Sabahattin Zaim Hoca’ya ithafen merhumun ismi verilmiştir.Kütüphane Kosovada bir sivil toplum kuruluşuyla gerçekleştirlmiş daha sonra buradaki kütüphane Maarif Vakfına ait Prizren deki okuluna taşınmıştır.

 

Bu projenin yaygınlaştırılmasında  ve bu gibi projelerde katkı sunmak üzere gönüllü olarak bize katılabilir; ayrıntılı bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz! Bize Katıl Formu

Kurumsal iş birliği ile bize anlamlı bir katkı sunabilirsiniz. İşbirliği Formu

Lütfen info@sosyalakil.org.tr adresinden bizimle iletişime geçin!