Projelerimiz

Yeni İşim Sosyal Girişim

Yeni İşim Sosyal Girişim Projesi

 

Hedef Kitle

Gençler, öğrenciler, yenilikçi liderler, STK gönüllüleri, kamu çalışanları, özel sektör çalışanları

Projenin Amacı

Son 10 yıl içerisinde siyasi, ekonomik ve kültürel her alanda büyüyen ve gelişen Türkiye, sadece kendi bölgesinde değil dünya üzerinde de etkin bir ülke olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu hızlı değişim ve gelişim, Türkiye’nin yeni sosyal liderlere duyduğu ihtiyacı da tekrar ortaya çıkarmıştır. Bu ihtiyaç ve talepler, bu alanda yeni sosyal girişim projelerinin üretilmesinde ve hayata geçmesinde büyük bir etken teşkil etmektedir.

Bu kapsamda geliştirilen Yeni İşim Sosyal Girişim Projesi, geleceğin liderlerini ve  sivil toplum çalışanlarını da etkileyecek etkin bir içerik sunmaktadır. Sosyal girişimci liderlerin yetişmesini ve bu alanda çalışmalarını sağlamak üzere hayata geçirilen proje, yeni Türkiye’nin sosyal liderlerini yetiştirmeyi amaçlamıştır. Bu çerçevede sosyal akılla, sosyal ve girişimci liderler yetişmesine odaklanmıştır.

Neler Yapıldı?

Yeni İşim Sosyal Girişim Projesi, "İnsanlığı Yaşatma Sanatı: Sosyal Girişimcilik”  sloganı ile hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında; eğitimler, atölyeler, çalıştaylar, seminerler ve fuarlarla zenginleştirilmiş bir içerikle geniş bir faaliyet ve etkinlik kurgusu yapılmıştır.

Proje ile toplumsal sorunlara ilgi duyan herkese sosyal girişimcilik kapsamında farkındalık ve uzmanlaşmaya taşıyacak eğitimler verilmiştir. Projeye; sivil toplum üyeleri ve gönüllüleri, üniversite öğrencileri ve çalışanları, kamu kurumu çalışanları ve yeni Türkiye’nin inşasında hayalleri olan birçok kişi katılmıştır.

Sosyal Akıl Derneği tarafından geliştirilen proje, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilmiştir. Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Esenler Kaymakamlığı, Öğretim Elemanları Dayanışma Derneği de ayni ve maddi katkıları ile destek vermiştir.

Sonuç

Sosyal ve girişimci liderler yetişmesi için kurumsal yapılanma yetersizdir. Bu alanda, mevzuat ve muhatap eksikliği, akademik düzeyde araştırmaların azlığı ve başta gençler olmak üzere tüm toplumun, sivil toplum konusundaki yanlış bilinen doğruları ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Bu kapsamda hayata geçirilen Yeni İşim Sosyal Girişim Projesi; sosyal girişimciliği destekleyen altyapının oluşturulması, ortak paylaşım ve iletişimin kurulması, gençlerin yetiştirilmesi konusunda farkındalık oluşturmaya gayret edilmiştir.  İstanbul odaklı proje, tüm illere örnek olacak kapasitededir. Bu konuda daha fazla projenin hayata geçirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan veriler ve raporlar ilgililere ulaştırılmıştır.

 

Bu projenin yaygınlaştırılmasında  ve bu gibi projelerde katkı sunmak üzere gönüllü olarak bize katılabilir; ayrıntılı bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz! Bize Katıl Formu

Kurumsal iş birliği ile bize anlamlı bir katkı sunabilirsiniz. İşbirliği Formu

Lütfen info@sosyalakil.org.tr adresinden bizimle iletişime geçin!